mail@1lyk-esp-thess.thess.sch.gr

Ικτίνου 5, ΤΚ 54622 Θεσσαλονίκη, τηλ.-Fax: 2310 272 540

Καλώς ήρθατε, στην ιστοσελίδα του 1ου Εσπερινού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης!

Το σχολείο μας μετρά πίσω του πολλά χρόνια αδιάκοπης λειτουργίας και προσφοράς στην εκπαίδευση, διαμορφώνοντας πλέον μια παιδαγωγική παράδοση.

Με βάση μια κληρονομιά που ξεκίνησε λίγα χρόνια μετά τον πόλεμο, προσφέρει την ευκαιρία μόρφωσης σε ανθρώπους που αναγκάστηκαν να στραφούν στον βιοπορισμό πριν ολοκληρώσουν τον κύκλο σπουδών τους στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Το σχολείο μας, συγκεκριμένα, απευθύνεται σε εργαζόμενους και όχι μόνον. Δίνει τη δυνατότητα απόκτησης απολυτηρίου Γενικού Λυκείου και σε όσους δεν ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση στο παρελθόν, για διάφορους λόγους.

Η επιδίωξη του σχολείου μας είναι:

Να βοηθήσει τους μαθητές να ανακαλύψουν και να αυξήσουν τις ατομικές τους ικανότητες αλλά και τη συμμετοχική δράση σε εκπαιδευτικά προγράμματα.

Να συμπεριλάβει πάνω από την απόκτηση γνώσεων και την απαίτηση για την εκπαίδευση του νου.

Να ενισχύσει τις πνευματικές δραστηριότητες τόσο των μαθητών όσο και την πνευματική ανάπτυξη των διδασκόντων, με ενημέρωση και παρακολούθηση εκπαιδευτικών σεμιναρίων, διασφαλίζοντας την κουλτούρα της συνεχούς βελτίωσης του σχολείου μας, όσον αφορά το κλίμα στο σχολείο, τα εκπαιδευτικά προγράμματα και τη δια βίου μάθηση.

Να παρέχει στους μαθητές το χρόνο για επιπλέον βοήθεια και συνεργασία με τους καθηγητές τους.

Αποστολή του και επιδίωξη είναι να δημιουργεί μια κοινότητα μέσα από ένα ευρύ φάσμα εθνικού, φυλετικού, γεωγραφικού αλλά και κοινωνικού-οικονομικού υπόβαθρου, με τους καθηγητές να φροντίζουν για μια  δυναμική αλληλεπίδραση με τους μαθητές τους, με εμπιστοσύνη, υπευθυνότητα,  ανεκτικότητα, σεβασμό,  αξίες σημαντικές για την κοινωνία μας.

Πέρα από το τυποποιημένο πρόγραμμα σπουδών, το σχολείο μας προσανατολίζεται στην ενίσχυση της μάθησης και την ανάπτυξη, προσφέροντας μια σειρά από  εξωσχολικές δραστηριότητες. Οι δραστηριότητες έχουν ένα καθορισμένο σκοπό που συνδέεται με το πρόγραμμα σπουδών ή των συνολικών στόχων του σχολείου, καθιστώντας έτσι τις δραστηριότητες αυτές κατάλληλες από εκπαιδευτική άποψη.

Η διευκόλυνση της ανάπτυξης ενός θετικού περιβάλλοντος μάθησης προωθεί την επιτυχία  των μαθητών μας και απέδειξε ότι έτσι θέτουν προσδοκίες ίδιες με τα οράματα των συμμαθητών τους των ημερησίων Λυκείων.